Ethereum Mucidi: Sorun Yaratan Bu Altcoin’e Bir Alternatif Var!

Kripto dünyasında bir dönem gizlilik coin’leri rüzgarı esti. Bununla birlikte suç gelirlerinin izinin kaybettirilmesi için kullanılması bu rüzgarı tersine çevirdi. Hatta bazı ülkeler bunlardan ön plana çıkan Tornado Cash’i yasakladı. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, düzenleme dostu, Tornado Cash alternatifine ilişkin ortak bir makale yazdı. Bu doğrultuda Buterin, Privacy Pools adlı bir gizlilik protokolüne dikkatleri çekti.

Ethereum mucidi Privacy Pools hakkında ortak bir makale yazdı

Protokol, kullanıcı fonlarının yasallığını tam işlem geçmişini ortaya çıkarmadan doğrulamayı amaçlıyor. Bunun için de zero-knowledge proof (sıfır bilgi kanıtlarını) kullanıyor. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, çekirdek geliştirici Ameen Soleimani, analiz firması Chainalysis’ten araştırmacı Jacob Illum ve akademisyenler Matthias Nadler ve Fabian Schar ile birlikte Privacy Pools adlı bir gizlilik protokolüne odaklanan bir araştırma makalesi yazdı. Makale, bu platformun sorunlu Tornado Cash’e potansiyel bir alternatif olabileceğini ileri sürüyor. Ayrıca, finansal gizliliğin düzenleme ile bir arada var olmasının mümkün olduğunu göstermeye çalışıyor.

Ethereum mucidini de aralarında olduğu yazarlar yeni platformu, Blockchain’lerde işlem gizliliğini artırmak için tasarlanmış “yeni bir akıllı sözleşme tabanlı gizlilik artırıcı protokol” olarak tanımlıyorlar. Privacy Pools, sıfır bilgi kanıtlarından yararlanıyor. Bu sayede, kullanıcı fonlarının yasal kaynaklardan gelip gelmediğini belirlemek için işlem geçmişinin tamamını ifşa etmiyor.

Finansal gizlilik ve düzenleme: İkili bir yaklaşım

Projenin birincil hedefi, yazarların “ayırıcı denge” olarak tanımladıkları şeyi yaratmak. Basitçe ifade etmek gerekirse, sistem gizlilik ve yasal gereklilikler arasında bir denge kurmaya çalışıyor. Bu arada suç faaliyetleriyle bağlantılı fonları filtrelemeyi amaçlıyor. Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in de yazarlarından olduğu makale, şu hususlara dikkat çekiyor:

Teklifin ana fikri, kullanıcıların tüm işlem grafiklerini kamuya açıklamadan, fonlarının bilinen (yasal olmayan) kaynaklardan kaynaklandığını (olmadığını) gösteren sıfır bilgi kanıtı yayınlamalarına izin vermek.

Yazarlar, finansal gizlilik ve düzenlemenin bir arada var olabileceğini ileri sürüyorlar. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, ilk başlarda Tornado Cash’i faydalı bir gizlilik aracı olarak gösterdiler. Ancak, Ethereum mucidi dahil daha sonra yasadışı aktörlerin kötüye kullanmasına yatkın olduğunu da kabul ettiler. Tornado Cash, geçtiğimiz yıl Kuzey Kore bağlantılı bilgisayar korsanlığı grubu Lazarus için işlemleri kolaylaştırdığı iddiaları nedeniyle yasal zorluklarla karşılaştı. Ağustos 2022’de Tornado Cash, yasadışı faaliyetlere karıştığı iddiası nedeniyle ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi tarafından kara listeye alındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x