Kafamızda Yine Deli Sorular: Yılan Zehrini Emerek Çıkarmak Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Eski kovboy filmlerinde gösterilenin aksine yılan zehrini emerek çıkarmaya çalışmak hiç de iyi bir fikir değil. Hadi gelin hep birlikte bu mitin ne kadar tehlikeli olduğunu öğrenelim…?

Kaynak: https://www.mentalfloss.com/article/9…

Ağzınızı kesinlikle yılan ısırıklarından uzak tutun!

Günün birinde bir yılan tarafından ısırılırsanız aklınıza ilk gelmesi gereken çözüm hastaneye gitmek olmalıdır.

Dünya sağlık örgütüne göre yılda yaklaşık 5,4 milyon insan yılanlar tarafından ısırılıyor ve bunlardan 81 bin ila 138 bini ölüme sebep oluyor.

Eski kovboy filmlerinde gösterilenin aksine yılan zehrini emerek çıkarmaya çalışmak asla bir çözüm değil.  Aksine bu yaranın enfeksiyon kapma riskini artırıyor.

Yılan zehri insan vücudunda o kadar hızlı bir şekilde yayılıyor ki, bu zehri emerek çıkarmaya çalışmak hiç yeterli olmuyor.

Zehri durdurmak için turnike yapmak da daha çok zarara yol açabilir çünkü bu kan akışının durması ve zehrin bir yerde toplanması anlamına gelir.

Enfeksiyon ve doku zararı yanında bu zehrin bir yerde toplanması ciddi bir risk oluşturabilir.

Uzmanların önerisi sakin kalıp yaraya dokunmamak ve derhal tıbbi yardıma başvurmaktır.

Şişkinlik durumunda herhangi dar bir kıyafeti çıkarmak ve kalp atışını artıracak kafein ve alkolden uzak durmak durumu daha kolaylaştırıyor.

Ağrı kesici gibi ilaçlardan uzak durmak da tavsiye edilir.

Tıbbi yardım almaya giderken akılda bulunması gereken bir önemli husus da ısıran yılanın nasıl bir şey olduğunu hatırlamak çünkü bu size verilecek panzehri bulmayı çok daha kolaylaştırabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x