İmamlar Artık Almanya’da Eğitim Alacak!

Almanya İçişleri Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Almanya’daki kolu Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) arasında varılan anlaşmayla yılda 100 imamın Almanya’da eğitilmesi ve aşamalı olarak Türkiye’den gönderilenlerin yerini alması hedefleniyor.

EĞİTİMİ ORADA ALACAKLAR

Almanya’da görev yapacak imamların eğitimi, oluşturulacak ortak girişimle gerçekleştirilecek. DİTİB’in Kuzey Ren-Vestfalya eyaletindeki mevcut eğitim programına ek bir eğitim programı daha oluşturulacak. İmamların eğitiminde, İçişleri Bakanlığı’nın desteğiyle 2019’da imam eğitimi için kurulan Osnabrück Üniversitesi bünyesindeki Almanya İslam Koleji ile işbirliğinin sağlanması hedefleniyor.

Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, anlaşmayla ilgili olarak, uzun müzakereler sonucunda Türkiye’den devlet memuru statüsünde imam gönderme uygulamasını sona erdirecek bir anlaşmaya ilk kez ulaşmış olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek “Bu, Almanya’daki Müslüman cemaatlerin topluma katılımı ve entegrasyonu açısından önemli bir dönüm noktasıdır. Bizim dilimizi konuşan, ülkemizi tanıyan ve değerlerimizi paylaşan vaizlere ihtiyacımız var. İmamların dinler arası diyalog için çalışmasını ve toplumumuzda inançla ilgili konularda tartışmalara dahil olmasını istiyoruz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x